Trollfjellet Lovund er en haifinne 623 meter over havet på Helgeland Foto: Christian Tørriseng



En idyllisk vik knappe halvtimen fra Lovund sentrum

Vi var her i starten av juli med disig sommervarme over heiene. Ikke verdens beste sikt, men uansett nydelig vær for å trimme oss til topps på Lovundfjellet.

Helgelandskysten trafikkeres jevnlig av Widerøes fly og ellers rutebåtene på kryss og tvers. På Lovund Rorbuhotell eller andre gjestegiverier i området kan man finne overnatting. Hvis ikke, kan dere som oss telte på en øde strand knappe halvtimen fra sentrum.


Utsikt sørover fra de bratteste partiene på turen. Dønnamannen er fjellet i bakgrunnen


Villsauen beiter og holder landskapet i hevd


Sigmund og Sverre Walter med øya Tomma i bakgrunnen

Skjærgården i bildet over er Norges kjerneområde for Hubro som lever på de rike smågnagerbestandene i området. I tillegg er sjøfuglene tallrike i disse grunne og næringsrike områdene og selvsagt kommer man ikke utenom Lundefuglen i omtale av Lovund. Helgeland er verdens største skjærgård. Øyrekkene og skjærene strekker seg så langt øyet rekker og går på det bredeste 5 mil fra land før brådjupet kommer. Et eventyr for både fotfolk, kajakkpadlere, roere, seilere, båtfolk og syklister med rutebåten som sin faste følgesvenn


Utsikt nordøstover med Hestmannen til høyre, så Rødøyløva, Bolga og Nesøya helt til venstre


På toppturen til Lovund har man en fantastisk avslutning i mykt fjellgress



Blått hav og øygruppen Træna mot vest ca 50 km fra land

Det ble et par manipulerte mystiske bilder i denne historien litt for å gjøre ære på drømmelandskapene på Helgeland. God tur!


Her får vi drømme oss med ørnen nord mot Nesøya

til hovedsiden


Din kommentar Skriv gjerne en kommentar til artikkelen. Gjennom kommentarer hjelper du å holde fjellogfiske levende og det setter vi umåtelig stor pris på.



-


Annet stoff fra Nordland



Tilpasset søk


Annonse

Annonse
Annonse