Kvigtind, Børgefjells dronning Foto: Christian Tørriseng
Topptur til Kvigtind 1699 moh - Børgefjells dronning
På tidligere besøk i Børgefjell har Kvigtind vært en mulig bonus men aldri selve målet. Slik har det gjennom årene aldri blitt noen topptur hit. Selv om dronningen har lokket med sitt blide åssyn på vandringer her inne. Nå var strategien lagt om
Av . Publisert . Sist oppdatert

I gang med turen som herfra går opp dalen og til venstre for Biseggen som markerer seg Foto: Christian Tørriseng
Høstfargene hadde allerede kommet her i høyfjellet i Nordland etter tidenes sommer i 2014. Det var nydelig turvær med 12-14 grader.
Myrull idet vi snart er oppe ved Vestre Måsskardvatnet Foto: Christian Tørriseng
Bak oss hadde vi nå tilbakelagt en tre timers marsj i mer eller mindre tydelig sti. Teltfolk ved det første vannet gjorde at vi siktet oss et hakk lenger. ved det litt større og mer fiskerike Østre Måsskardvatnet
Østre Måsskardvatnet der det kanskje for sent og kaldt for den fine kilosfisken i år Foto: Christian Tørriseng
Vi lot fisk være fisk og tok heller rake vegen opp mot Kvigtind. Formen var grei og det var tørt i været. Sekkene ble lagt igjen og vi tok fatt på den første lia opp fra dalen
Østre Måsskardvatnet og Kari som tar en drikkepause Foto: Christian Tørriseng
Herfra var det stein på stein og en grei tur mot toppen. Det er ingen advarsler for bestigning av Kvigtind. Holder man seg langs eggen er det ikke veldig krevende å finne en helt trygg rute uten de største høydefølelsene. Selv fulgte vi eggen det meste og la oss litt til høyre den siste biten og gikk litt rundt toppen.
Endelig på Kvigtind og utsikt nordvestover Foto: Christian Tørriseng
Skyene og sol gjorde at det ikke var det beste fotolyset. Men vi som var der kunne se helt til Træna i vest, Oksskolten i nord, Fjallfjallen i øst og konturene av hele Børgefjell. Jeg kunne nærmest se for meg båten over Namsvatnet med forventningsfulle turfolk eller utslitte tursko inn dalene fra øst. Langt der nede kunne vi også skimte Båttjønnhytta. Et skrøpelig krypinn som mange Børgefjelltravere kjenner...
Siste solglimt og vi studerer kart på tur ned Foto: Christian Tørriseng
Ved teltplassen med manglende fokus i kamera men 100% stemning Foto: Christian Tørriseng
Kvigtind fra Storskavvelbekken. Vi ser snøbreen er mindre i år enn normalt Foto: Christian Tørriseng
Kvigtind fra de tre tjønnene ved Storskavvelbekken Foto: Christian Tørriseng
Kvigtind fra nord fra over de navnløse vannene mellom Måsskardvatna og Simskardvatnet Foto: Christian Tørriseng
Det hemmelighetsfulle Simskardvatnet fra en pause i lia over Foto: Christian Tørriseng
Ved enden av Simskardvatnet som vi fortsatt lurer på om er fisketomt eller ei? Foto: Christian Tørriseng
Det ble en nydelig fjellturhelg der vi rakk nok til gode minner og ny næring for drømmer utover vinteren. Børgefjell vil alltid rive og røske i sjela til en turglad nordmann. Ville ødemarker som kan gi all slags vær, varierende fiske og et utall av turmuligheter. Neste gang får vi også ta oss bedre tid her inne. Denne gang rakk vi såvidt lufte fiskestanga med kun en 3 hektos stekefisk som synlig resultat. God tur!

Din kommentar Skriv gjerne en kommentar til artikkelen. Gjennom kommentarer hjelper du å holde fjellogfiske levende og det setter vi umåtelig stor pris på.